Kovászna megyében 40,66 százalékos választói részvétel mellett összességében jól teljesítettek az RMDSZ háromszéki jelöltjei a szeptember 27-ei választásokon. Az RMDSZ 45 közigazgatási egységből 40-ben állított jelöltet, ebből 34-ben lesz RMDSZ-es polgármester. Az előző mandátumhoz viszonyítva a helyi és megyei tanácsosok száma pedig 11-el nőtt – összegezte a hétfői sajtótájékoztatón Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A megye négy magyar többségű városa közül – Sepsiszentgyörgyöt, Kovásznát és Kézdivásárhelyet – továbbra is a Szövetség képviselői vezetik. Barótnak független városvezetője lesz az elkövetkező négy évben. A választók opciója szerint Esztelneken EMSZ-es, Csernátonban és Ozsdolán független, Nagyborosnyón ALDE, valamint Hídvégen PSD színekben nyert mandátumot a jelölt.
Barátos, Bardoc, Bereck, Bodok, Kézdiszentlélek, Kommandó, Maksa, Mikóújfalu, Réty, Sepsibükszád községek elöljáróinak nemcsak, hogy nem voltak kihívói az idei választáson, a közösség bizalmát a nagyszámú szavazat is visszaigazolta. A gyakorlott polgármesterek mellett első mandátumának vág neki a többségi szavazatot kapó Jénáki Csongor (82,51%) Lemhényben, Marti István (58,91%) Dálnokon, Ilyés Botond János (74,86%) Gelencén, Jancsó Ernő (50,25%) Gidófalván, Kiss Augustin (82,39%) Zágonban, Tăraș Silviu (91,64%) Kökösben, és Imets Lajos (61,63%) Vargyason. A Szövetség színeiben az egyetlen női polgármesterjelölt Háromszéken Szotyori Angéla Málnáson folytatja az elkezdett munkát.
2008-ban 28, 2012-ben 35, 2016-ban 34 és 2020-ban szintén 34 polgármestere van a Szövetségnek Kovászna megyében. „Most kell szerénynek lenni, ilyen pozíciókból, hogy ne veszítsék el a belső iránytűt az elöljárók” – fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette: Erdély-szintű unikum, hogy Előpatakon immár harmadik mandátumát kezdi Kovács László RMDSZ-es polgármester úgy, hogy a községben 9 százalékos a magyarság.
„Tudjuk, hogy a jövő nem négyévente kezdődik. A jövő hétfő reggel kezdődött. Háromszék összességében nyert, hiszen meggyőződésünk, hogy ott ahol éveken, évtizedeken át jól dolgoztak a helyi emberek, a községi vezetők ott könnyebb volt megnyerni az emberek bizalmát. Fontosak számunkra a városok.” Barót kapcsán kihangsúlyozta, hogy „a Lázár Kiss Barnára leadott voksok száma alulmaradt a megyei tanácsra és a helyi listára leadott szavazatokhoz képest. Tudomásul vesszük a baróti emberek egyértelmű álláspontját. Éppen ezért Barót és Erdővidék számára egyértelmű a megyei tanács üzenete is: együttműködést ajánlunk a városnak és a térségnek.” Az elnök gratulált Benedek Huszár Jánosnak, Barót új vezetőjének és elmondta: „ajánlatunk a közös munka Barót és Erdővidék fejlesztése érdekében, hiszen eddig is sokat tettünk a térség felzárkóztatása érdekében. Nagy, összehangolt fejlesztéseket indítottunk el a térségben.”
68.977 érvényes szavazatot adtak le a megyeitanácselnök-jelöltekre, amelyből Tamás Sándor (RMDSZ) 43.391 (62,91%) voksot kapott, Bálint József (EMSZ) pedig 7.001 (10,15%), a PSD 5.265 (7,63%), a PNL 5.119 (7,42%), a PMP 3.898 (5,65%), az ALDE 2.422 (3,51%) és a Pro România 1.881 (2,73%) jelöltjei pedig szavazatot kaptak. Az összmagyar szavazatokat nézve pedig Tamás Sándor 86,1 százalékot és Bálint József 13,9 százalékot kapott.
Tamás Sándor kiemelte: Az önkormányzati választásokat nem a résztvevők sokaságán mérik, hanem az eredmények után kiosztható mandátumokban. A megyei tanácsosok kapcsán ismertette az elmúlt választások adatait, melyek során a mandátum számok folyamatosan nőttek. A 31 megyei tanácsosból 2008-ban 16 (51,3%), 2012-ben 19 (61,3%), 2016-ban 20 (64,5%), 2020-ban pedig 23 (74,2%) az RMDSZ színeiben dolgozik. A megyei tanácsban továbbá 3 PNL, 3 EMSZ és 2 PSD színekben megválasztott tanácsos kap helyet. A helyi és megyei tanácsosok száma 358-ról 369-re nőtt, ez 11-el több tanácsost jelent megyeszerte az elmúlt négy évhez képest.
„A polgármesterek és a megyei tanácsosok döntő többsége az RMDSZ-hez tartozik. Ez a statisztikai fölény nem erőfölényt jelent, hiszen döntéshozatali előnyünket az elkövetkezőkben a minőség javítására fogjuk fordítani” – összegezte az elnök.
Antal Árpád országos perspektívából kezdte az önkormányzati választási eredmények elemzését. „Mindig figyelem választások után, hogy mennyire zöld a Románia-térkép, valamint azt is, hogy milyen színek jelennek meg a három nagy, történelmi régióban: Erdély majdnem teljesen liberális és RMDSZ-es, Moldva kétharmad-egyharmad arányban még mindig PSD-s, Dél-Románia – Konstancát és Bukarestet leszámítva – továbbra is PSD-s. Ez egy kicsit árnyaltabb, ha a megyeszékhelyeket nézzük: Moldva alakul, Dél-Románia tartja magát, de Erdély megmutatta, hogy mennyire színes. Szeben megyében a Német Demokrata Fórum színeiben induló jelölt nyert, Temesváron egy igazi német, de Szatmárnémetiben, Marosvásárhelyen, Szászrégenben is túl lehetett lépni az etnikai dimenzión” – részletezte. „Természetesen, Marosvásárhely mindannyiunk szívügye: legalább olyan szinten szurkoltunk, hogy ott nyerjünk, mint, hogy itthon jól szerepeljünk. Amióta közéleti pályán mozgok, nem volt még ilyen, hogy a három székelyföldi megyében a megyei elnök és a székhely polgármestere is magyar legyen, RMDSZ-es. Ez egy szoros, sikeres együttműködés kezdete” – szögezte le.
A polgármester úgy véli: az önkormányzati választás a jövőről szólt, ami ma, hétfőn elkezdődött. A következő fontos lépés a decemberi parlamenti választás lesz. „Hogy mennyit ér egy szavazat? Szentgyörgyön olyan helyzetben vagyunk, amelyben nem voltunk az elmúlt 30 évben: egyetlen román képviselő lesz a testületben. Az, hogy a PSD nem jutott be, 45 szavazaton múlott. Brassóban 248 szavazat hiányzott az RMDSZ-nek, hogy bekerüljön a brassói önkormányzatba. Tanulnunk kell mások hibáiból a következő hetekben, hónapokban, hogy decemberben ne néhány szavazaton múljon az RMDSZ 5 százaléka. Ahhoz, hogy ezt a történelmi eredményt meg tudjuk erősíteni, a parlamenti választáson is jól kell szerepelnünk” – fogalmazott.
Sepsiszentgyörgyön, a 21 tagú önkormányzati testületben 2008-ban 8, 2012-ben 14, 2016-ban 15, most pedig 18 képviselője lesz az RMDSZ-nek. „Nem fogunk visszaélni ezzel a többséggel, mindenki a város érdekében fog dolgozni! Többek igénye szerint körzetesítjük a várost: mindenki felel majd néhány utcáért, így a lakók tudni fogják, kihez forduljanak kérdéseikkel, problémáikkal” – mondta a polgármester. Hozzátette: bízik benne, hogy Tatár Imola, az EMSZ jelöltje is elfoglalja majd helyét a testületben és együtt fognak dolgozni a következő években, akárcsak Liviu Comăneci, PNL-s képviselővel.
„A szavazatok 100 százalékos feldolgozottsága mellett 76,49 százalékot kaptam: ilyen nagyarányú támogatottsággal kezdhetem a negyedik mandátumomat, és ez nagyon sokat jelent, rendkívül fontos visszajelzés. Nagyon szépen köszönöm” – mondta a polgármester. Az eredmények tükrében készült gyorselemzés szerint az Állomás és a Csíki negyedben volt alacsonyabb a részvétel Sepsiszentgyörgyön – előbbiben bizonyára a románok kisebb arányban vettek részt a választáson. „A Csíki negyedben nem sikerült megszólítanunk a választókat úgy, ahogy szerettük volna. Komoly feladatunk van, ami a jövőt illeti: olyan jövőképet kell számukra is felmutatunk, amivel el tudjuk érni, hogy a Csíki negyed lakói is nagyobb arányban vegyenek részt a választáson” – fogalmazott az elöljáró. Ugyanez a tanulság a fiatalok esetében is, hiszen nagyjából minden ötödik, 24 évnél fiatalabb választó szavazott – ez országos szinten is így van. „A következő években kiemelten fogunk figyelni rájuk! Sok fiatal lesz az önkormányzati képviselői testületben, úgyhogy bízom benne, hogy már most decemberben sikerül őket megszólítani.”