Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselőjelöltje élesen bírálta a román pártok által kezdeményezett közigazgatási átszervezést, amely szerinte alapvetően sérti a helyi autonómia elvét, és jelentős hátrányokat okozna az önkormányzatoknak és a helyi közösségeknek. Miklós Zoltán a szerdai sajtótájékoztatón kijelentette: a tervezet átlépi a vörös vonalat, mert az önkormányzatok megszüntetése helyett éppen az erősítésükre lenne szükség.
A legújabb kidolgozott törvényjavaslat szerint a 3 ezer fő alatti községet és 20 ezer fő alatti városokat megszüntetnék, és a megyékből megamegyéket csinálnának, centralizált rendszer kialakítását eredményezve. A jelenlegi helyi közigazgatási struktúra így drámai módon átalakulna: az ország 2862 községéből 1651, míg a 319 városából 230 megszűnne. Kovászna megye esetében ez azt jelentené, hogy a 40 községből 23 megszűnne, városok közül pedig csak Sepsiszentgyörgy maradna.
„Egy ilyen javaslat elfogadhatatlan az erdélyi magyarság számára. Ez a döntés eltávolítja az állampolgárokat az őket érintő döntésektől, és nem az emberek érdekeit szolgálja. Az ilyen kezdeményezéseket már vita tárgyává tenni sem lenne szabad.” – hangsúlyozta Miklós Zoltán.
A képviselőjelölt kiemelte, hogy az átszervezés következtében sok állampolgárnak akár több száz kilométert kellene utaznia alapvető közigazgatási ügyek intézése érdekében. Az átszervezés különösen hátrányosan érintené a magyar közösségeket is, hiszen az egyesített megyei struktúrákban csökkenne az intézményekhez való hozzáférésük, és kisebbségi arányuk révén elveszítenék pozícióikat a helyi közigazgatásban.
Az új közigazgatási átszervezés miatt olyan alapvető intézmények, mint a mezőgazdasági támogatásokat kezelő APIA, a telekkönyvi hivatal, vagy a nyugdíjosztály is megszűnhetnek vagy tevékenységi körük drasztikusan lecsökkenne. „Ezeknek az intézményeknek a hiányát nem lehet helyettesíteni digitalizációval, hiszen ez jelenleg nem elég fejlett” – figyelmeztetett a képviselő.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy az önkormányzatok működésének problémái nem az önfenntarthatóság hiányából erednek, hanem az évek során hozott központi döntések következményei. Miklós Zoltán rámutatott, hogy a központi költségvetésből az idei évben jelentős forrásokat vontak el az önkormányzatoktól: a személyi jövedelemadó 27 százalékát Bukarest visszatartotta, amely eddig teljes egészében a helyi önkormányzatokat illette. Emellett a kormány nem kompenzálta az adókieséseket, amelyeket az építőiparban, mezőgazdaságban és IT-szektorban dolgozók adókedvezményei miatt szenvednek el a helyi költségvetések.
Miklós Zoltán szerint az állami költségvetés ÁFA-bevételeiből az önkormányzatok mindössze 23 százalékot kapnak vissza, holott a települések stabilitása érdekében ennél nagyobb részarányra lenne szükség. „Nem megvonni kellene a helyi jövedelmeket, hanem biztosítani, hogy minél nagyobb részük visszakerüljön a helyi közösségekhez, ezzel növelve pénzügyi autonómiájukat” — fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ alternatív megoldásokat javasol, amelyek célja a helyi autonómia megerősítése, valamint a közszolgáltatások és az adóbehajtás hatékonyságának növelése.
Mint mondta az ország közigazgatási struktúrájában számos felesleges intézmény működik, amelyek fenntartása helyett hatékonyabb megoldásokra lenne szükség. Példaként említette a regionális pénzügyi hivatalokat (ANAF), a kincstárat és a prefektúrát, amelyek szerinte újragondolásra szorulnak. A képviselőjelölt hangsúlyozta, hogy sok helyi vállalkozás éppen a bürokratikus akadályok miatt szembesül nehézségekkel, például a Kovászna megyei cégbíróságon, ahol hiányzik a bejegyzésekkel foglalkozó ügyintéző. „Ezek a nehézkes, túlbonyolított rendszerek nem szolgálják sem a helyi közösségek, sem a gazdaság érdekeit” – emelte ki.
Szerinte a felesleges intézmények felszámolása és az önkormányzatok hatásköreinek növelése lehetőséget teremtene a helyi ügyintézés gyorsabbá és hatékonyabbá tételére, ami a polgárok és a helyi gazdaság számára is előnyös lenne és az állami pazarlást is megfékezné.
az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezet sajtóirodája